Monday
Pink Room Purple Room Green Room
9:00 am – 9:30 am
Tots
CZ
10:00 am – 11:00 am
Pre Dance
CZ
4:30 pm – 5:00 pm
Tots
MH
5:00 pm – 6:00 pm
Junior Contemporary
Choreography
AD
5:00 pm – 6:00 pm
Pre Dance
MH
5:00 pm – 6:30 pm
Dance 2
AL/WC
6:00 pm – 6:45 pm
Stretch & Conditioning
AD
 6:00 pm – 7:00 pm
Dance 1
AL
6:45 pm – 7:45 pm
Contemporary/Hip Hop (ages 12+)
AD
7:15 pm – 8:00 pm
Musical Theater (ages 7-9)
AL
6:45 pm – 7:30 pm
Junior Hip Hop
Choreography
WC
 7:45 pm – 8:45 pm
Teen/Senior Contemporary
Choreography
AD
8:00 pm – 8:45 pm
Musical Theater (ages 10-12)
AL
 8:45 pm – 9:15 pm
Teen/Senior Hip Hop
Choreography
WC
Tuesday
Pink Room Purple Room Green Room
5:00 pm – 6:30 pm
Junior Choreography
WC
5:00 pm – 6:00 pm
Pre Dance
KG
5:30 pm – 6:30 pm
Teen/Senior Ballet
KB
6:30 pm – 7:15 pm
Team Production
WC
 6:00 pm – 7:30 pm
Dance 2
KG
 6:30 pm – 7:15 pm
Mini Ballet
KB
7:15 pm – 8:15 pm
Teen Choreography
WC
 7:15 pm – 8:15 pm
Junior Ballet
KB
8:15 pm – 9:15 pm
Senior Choreography
WC
Wednesday
Pink Room Purple Room Green Room
4:30 pm – 5:15 pm
Beginner 2 Acro
AP
4:45 pm – 5:45 pm
Junior Ballet
NP
 5:00 pm – 6:00 pm
Dance 1
WC
5:15 pm – 6:00 pm
Intermediate 2 Acro
AP
 5:45 pm – 6:45 pm
Teen/Senior Ballet
NP
6:00 pm – 7:30 pm
Mini Choreography
WC
6:00 pm – 6:45 pm
Intermediate 1 Acro
AP
6:45 pm – 7:15 pm
Pointe
NP
6:45 pm – 7:15 pm
Intermediate 3 Acro
AP
 7:15 pm – 8:00 pm
Modern
NP
 7:30 pm- 8:30 pm
Dance 3
WC
 7:15 pm – 8:15 pm
Advanced 1 Acro
AP
8:15 pm – 9:15 pm
Advanced 2 Acro
AP
Thursday
Pink Room Purple Room Green Room
 4:45 pm – 5:30 pm
Beginner 1 Acro
TM
5:00 pm – 5:30 pm
Pre K Tap
TS
 5:00 pm – 5:45 pm
Hip Hop (ages 7-12)
WC
 5:30 pm – 6:00 pm
Pre K Acro
TM
 5:30 pm – 6:00 pm
Beginner Tap (ages 5-7)
TS
 6:00 pm – 6:30 pm
Mini Tap
TS
 6:00 pm – 6:30 pm
Juniors
TM
6:30 pm – 7:15 pm
Junior Tap
TS
 6:30 pm – 7:15 pm
Mini Ballet
TM
7:15 pm – 8:00 pm
Intermediate Tap (ages 8-12)
TS
 7:15 pm – 8:15 pm
Lyrical/Jazz (ages 9-12)
TM
8:00 pm – 8:45 pm
Advance Tap (ages 12+)
TS
Friday
Pink Room Purple Room Green Room
5:45 pm – 6:15 pm
Creative Movement
CZ
6:15 pm – 7:45 pm
Dance 2
CZ

2017 – 2018 Instructors

Wendy Conover(WC)
Megan Hoyt(MH)
Nicole Priest (NP)
Angelina LaSala (AL)
Amber Pettit (AP)
Serena Coleman (SC)
Taylor Martin (TM)
Tori Scull (TS)
Cara Zopina (CZ)
Austin Dillon (AD)
Kacie Burke (KB)
Katie Gaudreau (KG)